Wir sind in Europa geboren.....

HAM MADDE


Silikon

Silikon

Silikon, sentetik bir kauçuk olup silisyum elementinden bir seri karmaşık reaksiyon sonucu elde edilir. Polimer terkibinde, karbon, kükürt, nitrojen, klor veya başka bir halojen bulunmadığından açık aleve maruz kaldığında dahi, zehirli gaz ve duman salmaz.

Silikonun birkaç avantajları:
İklim koşullarından etkilenmez, radyasyon, ultraviyole ışınlar, ozon, oksijen, korozyon ve yüksek basınca karşı direnç gösterir.
Yüksek ve düşük sıcaklıklarda, fiziksel özellikleri değişmez.
Çok yüksek elektriksel yalıtım özelliğine sahiptir.
PVC ve diğer kauçuk izoleli kablolara göre %50 daha fazla akım taşıma kapasitesi vardır.
Kimyasal çözücülere dayanıklıdır.
Diğer malzemelere yapışmaz.
 
 
ISI DAYANIMI VE ALEV GECİKTİRME
Silikon yalıtım, yüksek ısı dayanımı ve alev geciktirme özelliklerinden dolayı yangın denetimi önemli olan uygulama alanlarında güvenle kullanılmaktadır. Yeni geliştirilen özel silikon yalıtım ise alevi geciktirmenin ötesinde, alev almaması aleve maruz kalırken dahi alevi üstünde yürütmemesi ve dökülmemesi yönlerinden, klasik silikon izolasyonlarında çok daha üstün özellikler göstermektedir. Ayrıca malzemenin yüksek ısı iletkenliği kablo çalışma sıcaklığının düşük düzeylerde kalmasını sağlar. Bu özelliği silikon yalıtım malzemesi kullanılması durumunda PVC ve diğer elastomerlere göre en az %50 daha fazla akım taşıma avantajını getirmektedir.