Wir sind in Europa geboren.....

HAM MADDE


TPE Granür

TPE Granür

TPE NEDİR?

Termoplastik Elastomerler (TPE) tüm plastik proses makinalarında işlenebilen, vulkanize kauçuklar kadar kuvvetli olmalarının yanında vulkanizasyon gerektirmeyen düşük yoğunluk, geniş sertlik aralığı dış ortam ve sıcaklık dayanımları geri dönüşüm iyi kalıcı deformasyon ve renklendirilebilme gibi fonksiyonel özellikleri sayesinde plastik sektöründe yüksek proses kazanımı ile kullanıcıya düşük üretim ve yatırım maliyeti sağlayan hammaddelerdir. TPE'ler genel olarak bir yumuşak faz birde sert fazdan oluşan malzemelerdir. Bu yapıdan dolayı kauçuk malzemeler gibi esneklik elastikiyet ve hava koşullarına dayanım özelliklerine sahipken,termoplastik malzemeler gibi sıcaklık dayanımı,mukavemet ve işlenebilirlik özelliklerinede sahiptirler.

TPE ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Polimer Ağacından da görülebileceği gibi TPE yani Termoplastik Elastomerler polimer grubunun 4 ana grubundan biridir.

TPE'ler yapısına göre;
• Termoplastik Vulkanizatlar (TPV)
• Stiren Blok Kopolimerleri (SBS,SEBS)
• Termoplastik Poliolifen (TPO)
• Termoplastik Poliüretan (TPU)
• Polieterblokamid
• Kopoliester
çeşitleri bulunmaktadır.

TPV NEDİR?

TPV (EPDM/PP) Thermoplastik Vulkanizatlar öncelikle termoplastik faz (PP) ile kauçuk faz (EPDM) karıştırılarak homojen ve dengeli bir faz dağılımı oluşturulup, homojen faz dağılımını takiben karışıma vulkanizasyon kimyasalları karıştırılarak elde edilirler. Bu yöntemle elde edilen TPV (EPDM/PP) EPDM'in elastikiyeti, UV&ozon dayanımı, düşük kalıcı deformasyon vb. özelliklerini içerirken ,aynı zamanda plastik enjeksiyon ve ekstrüzyon makinalarında işlenebilme kabiliyeti sahiptirler.

TPV'nin ÖZELLİKLERİ?

Kalıcı Deformasyonu

Siyah EPDM'ler A Klas Elastomerler,renkli EPDM'ler B Klas Elastomerler olarak gruplandırılır. Termoplastikler de renk ayırımı söz konusu değildir. Aşağıdaki tablo incelendiğinde B Klas EPDM'lerle TPV'lerden istenilen kalıcı deformasyon değerlerinin aynı olduğu açıkça görülmektedir.

Sertlik:

TPV'ler 20 Shore A ile 70 Shore D gibi geniş bir aralıkta istenilen sertlikte elde edilebilirler.

UV & Ozon Dayanımı:

TPV'ler UV&Ozon dayanımı mükemmel malzemelerdir.

   

Sıcak Soğuk Dayanımı:

TPV'ler -40 ve +130 C Isı dayanımına sahiptirler. Dolayısıyla Sibirya'dan Arap ülkelerine kadar geniş bir alanda kullanılabilir.

  

 Renk Seçenekleri:

TPV'ler ile sonsuz renk elde edilebilirler. Bu sayede RAL kataloğunda yer alan tüm renklerde üretilebilirler.

 

 Geri Dönüşümlülük:

TPV'ler tekrar kullanılabildiği için çevreye ve doğaya zarar vermeyen yeşil dostu bir malzemedir.

   

Kaynak Kabiliyeti:

TPV'ler ısı ile yapışma özelliğine sahiptirler. Bu sayede co-ex veya co-enjeksiyon tipi üretimlere olanak sağlarken, kaynak gereken proseslerde de olumlu sonuçlar alınmaktadır.